“Безперервна освіта – усвідомлена повсякденність сучасного менеджера” Олена Сербіна

Відправимо матеріал вам на EMail:


  Время чтения: 11 мин.

  Олена Сербіна, директор МВА-центру “Стратегія”, розповіла нам про те, чи можна стати успішним підприємцем без якісної бізнес-освіти, як вибрати для себе школу і які зараз тренди в бізнес-освіті.

  Вітаю! Сьогодні у нас в гостях Олена Сербіна, директор МВА-центру “Стратегія”.

  Олена розкажіть які зараз основні запити у бізнес-спільноти на навчання? Чи є попит?

  – Хочу сказати кілька слів про те чим займається наша компанія. Ми працюємо в Харкові вже 18 років. Представляємо програму відкритого університету Великобританії. Це утворення для дорослих працюючих людей, які володіють значним досвідом практичної роботи та відчувають потребу в якихось нових знаннях. Відповідаючи на ваше запитання про основні запити, які є сьогодні, бізнес-ситуація постійно змінюється. Наприклад, раніше, ще до березня цього року, ми говорили про те, що сучасні менеджери працюють в умовах:

  • дуже динамічного зовнішнього оточення,
  • невизначеності і швидкої зміни стратегічних пріоритетів,
  • нестачі ресурсів тимчасових, інформаційних, людських, фінансових.

  Чим характеризується бізнес-середовище сьогодні? Напевно, для всіх практично компаній характерні падіння продажів, збільшення заборгованості, змінилися переваги клієнтів. Наші споживачі демонструють абсолютно іншу поведінку. Досить часті збої в роботі з постачальниками, персонал відчуває стан демотивації. Ну і, напевно, найважливіше – це відсутність достовірних прогнозів для бізнесу. Тому всі ці перераховані вище фактори змушують керівників компаній подумати про те, що сьогодні всім доводиться робити те, що раніше ніколи не робили. А для цього не завжди застосовуємо попередній досвід. Потрібні нові знання, які допоможуть знайти шляхи для збереження і розвитку компанії. Питання тоді, де ці знання взяти? Звичайно, можна сказати, що існує величезна кількість бізнес-літератури. Без сумніву, але читання літератури не дасть тієї системи знань про свою організацію, яка потрібна сьогодні. Другий варіант -можна досліджувати досвід інших компаній у вашій галузі і намагатися діяти схожим чином. Але тут складність в тому, що кожна компанія унікальна, володіє тільки їй властивим набором ресурсів, здібностей. Тому те що вийшло у інших не обов’язково вийде у Вас. Отже, не завжди варто копіювати досвід конкурента. Ну і тоді виходить, що третій шлях – це можливість отримати бізнес-освіту.

  Можна вчитися на програмі MBA, тому що тут якраз проаналізовано досвід вже дуже багатьох компаній і розроблені різноманітні варіанти реагування на основі попередніх криз.

  Інтерес до якісної управлінської освіти як правило зростає, тому що бізнес відчуває потребу в швидкому осмисленні ситуації і пошуку нових можливостей і рішень.

  – Існує твердження, що керівникам зовсім не обов’язково отримувати бізнес-освіту? Чи згодні? Якщо ні, то чому?

  – За логікою питання можна також спитати, «А чи потрібно здобувати освіту, щоб стати інженером, лікарем, вчителем, архітектором?» Адже це не викликає сумніву у нас. Звичайно потрібно!

  Елена Сербина

  Так чим саме тоді відрізняється управління компанією? Це ж окрема професійна діяльність, яка вимагає певних знань про управління людьми, фінансами, споживачами, інформацією. Звичайно, багато університетів сьогодні пропонують програми навчання бізнес-адміністрування, менеджменту, але ці програми дають студентам тільки теоретичні знання, які найчастіше грунтовно відірвані від життя реального бізнесу. Програма навчання в бізнес-школі в першу чергу націлена на розвиток навичок застосування теоретичних моделей та інструментів для життя діючого бізнесу. В університетах знання передаються від викладача до студентів, а в бізнес-школі кожен слухач активний учасник процесу і він може вчитися тільки тому, що йому дійсно цікаво і життєво важливо для його компанії. Він не стане витрачати час на вивчення того, що є для нього неактуальним. В університеті викладають як правило академічні викладачі, люди, які вкрай рідко знають щось про реалії компанії і бізнесу. Тому в бізнес-школі обов’язкова вимога – викладають викладачі, які самі є менеджерами з великим досвідом управління і солідним багажем знань. Але важлива відмінність ще бізнес-школи в тому, що одним з основних джерел знань для тих, хто вчиться на програмі є обмін практичним досвідом зі своїми колегами по групі. Тому тут існує ряд жорстких вимог до прийому. Це обов’язково досвід управління близько чотирьох-п’яти років. Тому саме тут якраз цей водорозділ відмінності між програмами MBA та програмами магістратура в університеті.

  Ну і ще одне можна сказати про те, що програми бізнес-шкіл постійно змінюються і удосконалюються, щоб відповідати змінам бізнес-середовища і забезпечувати актуальні знання. Тому, щоб компанії могли швидко і гнучко змінюватися у відповідь на зміну зовнішнього оточення, їх керівники повинні володіти відповідними знаннями та навичками в управлінні і розробці успішних стратегій. Це вимоги, які пред’являються сучасної бізнесу і освіті в бізнес-школі. Сьогодні це, звичайно ж, зовсім не диплом на стіні в кабінеті. Це вміння аналізувати, критично вирішувати проблеми, реалізовувати творчі амбіції, інноваційні ідеї. І ось якраз всі ці навички можна отримати на програмі.

  – MBA дороге навчання чи мені здається?

  Якісні програми не можуть бути безкоштовними або дешевими, тому що це найнадійніші інвестиції в нашому неспокійному світі. Це інвестиції у власний розвиток, свій інтелект, свій підприємницький талант і лідерський потенціал. Це невід’ємна частина особистості менеджера.

  Зовсім недавно було опубліковано дослідження, згідно з яким 87% менеджерів приходять на програми MBA в першу чергу орієнтуючись на якість програми, 89% на її престижність, а зовсім не на поміркованість ціни.

  Елена Сербина

  Якщо говорити в абсолютних цифрах, про те наскільки дороге навчання людей сьогодні в Україні, то вартість програм MBA в Україні варіюється в діапазоні від 10 000 доларів до 35 000 доларів. Тобто з одного боку, ми говоримо що це інвестиція в себе, з іншого боку, з чим можна порівняти таку вартість? Ну, напевно, навчання на програмі MBA може конкурувати з покупкою нового автомобіля, можливо, з тривалим сімейним відпочинком. Тому говорити про те, дорогі це програми і чи варті вони цих грошей краще з нашими співробітниками, випускниками, з тими людьми, які отримали певний стимул в управлінні своїми компаніями. Хочу зазначити, що, на жаль, сьогодні поряд з якісними програмами MBA швидко зростає ринок різних програм, які не мають ніякого відношення, але використовують цю назву в своїх маркетингових цілях. Зазвичай це досить примітивні за змістом методики, програми, що складаються з окремих управлінських тренінгів і коротких курсів. Ось вони якраз пропонують все спростити і здешевити.

  Але існує так званий управлінський парадокс в формі тріади, де будь-які дві з трьох частин можуть легко бути реалізовані, а ось всі три частини одночасно ніколи!

  І тоді швидко, дешево і якісно – всі три частини поєднати ніколи не виходить, так не буває!

  – Чи є різниця в школах, які дають освіту MBA?

  Без сумніву, для того щоб потенційному слухачу програми вихначити куди ж йому варто вкласти гроші і який результат він хоче отримати для цього потрібно провести деякий аналіз ринку програм.

  Якщо говорити про українські програми, сьогодні існує близько 23 бізнес-шкіл, якраз основна кількість (20 шкіл) знаходяться в Києві. Дві школи знаходяться у Львові і наша програма представлена ​​в Харкові.

  Наша програма – це програма відкритого університету Великобританії, але вона йде російською мовою і завдяки ось якраз технології, про яку я можу сказати далі, стало можливо отримувати європейську освіту в Харкові не виїжджаючи за межі України.

  На що слід звернути увагу, вибираючи для себе програму?

  Перш за все, звичайно ж, люди, які обирають навчання, вони орієнтуються на досвід своїх знайомих, але важливий критерій, яким відрізняється бізнес-школа – це перш за все міжнародна акредитація.

  Що таке міжнародна акредитація? Це експертні системи, куди входять представники бізнесу та бізнес-освіти. Вони оцінюють програму, роботу бізнес-школи і в разі якщо ця школа і програма відповідають вимогам стандартів, які пред’являються в Європі, тоді ця школа отримує акредитацію. На сьогодні в Україні тільки у Міжнародного інституту бізнесу, Міжнародного інституту менеджменту і у нас є програми, які мають одну з найважливіших міжнародних акредитацій.

  Що це означає для студентів? Це, звичайно ж, гарантія якості програми, це гарантія того, що знання, які вони отримують, є актуальними, що працювати з ними будуть викладачі високого рівня і що дипломи які студенти отримують визнаватимуть на території європейської спільноти.

  Ще, звичайно, ми не говорили про вартість програм. Ціна варіюються від 10 000 до 35 000 доларів. Найдорожча програма у Києво-Могилянській бізнес-школі, але також кожна програма MBA має і свою структуру, і змістовне наповнення, відрізняється мовою навчання. Тому вибираючи програму, звичайно ж, потрібно звертати увагу і дуже ясно розуміти який результат ви хочете отримати від цього навчання. Крім того, без сумніву, всі менеджери, що працюють, дуже зайняті і тому нам потрібно оцінити наскільки можливо для вас витрачати час на регулярні поїздки до Києва, тому що кожна бізнес-школа веде навчання по різному формату.

  Це може бути і формат, коли заняття проходять по кілька днів раз на місяць. Вам необхідно все-таки відірватися від роботи і виїхати до Києва. Якщо говорити про західні програми, а багато менеджерів розглядають отримання освіти в Європі, перш за все в Великобританії або в Америці. Але в даному випадку це буде навчання, коли потрібно виїхати на півтора-два роки, залишити свій основний бізнес і весь цей час присвятити навчанню. Тому потрібно оцінити свої можливості, як тимчасові, так і фінансові.

  – Які в цілому зараз освітні тренди? Розкажіть детальніше про змішане навчання (blended learning).

  Ситуація з пандемією зробила дуже сильний вплив на всі бізнеси без винятку, в тому числі і на освітню галузь. Але можна сказати про те, що відкритий університет навіть скасував іспити по всьому світу, які проходять як правило в квітні місяці. І навіть на наш подив студенти, а це дорослі менеджери, що процюють, були засмучені. Замість того, щоб радіти, що їм не потрібно здавати іспити, дорослі люди демонструють абсолютно іншу поведінку при отриманні освіти. Тому що тут зовсім інші критерії, важливо які навички ти перш за все отримаєш в цьому навчанні.

  Якщо говорити все-таки про тренди, хочу відзначити перш за все, що сьогодні розвиток технологій і скорочення життєвого циклу професії привели до класичної моделі освіти. Їй на зміну прийшла концепція безперервного навчання протягом усього життя. На заході ця концепція була реалізована вже досить давно. Як мінімум вони так живуть в останні років 70. Суть самої концепції безперервного навчання добре передає цитата американського футуролога Елвіна Тоффлера: «Безграмотні в 21 столітті будуть не ті, хто не вміють читати і писати, а ті, хто не вміють вчитися, розучуватися і переучуватися».

  Що з цього випливає?

  З цього випливає, що головна компетенція, якою повинен володіти сьогодні менеджмент, це перш за все вміння вчитися постійно. Освіта сьогодні не може бути завершена ні на якому етапі. Тому безперервна освіта – це сьогодні усвідомлена повсякденність сучасної людини.

  Ще в 2016 році Всесвітній економічний форум в Давосі визначив цілий набір вимог для бізнесу, яким повинні відповідати компанії до 2020 року. Перш за все, це

  • комплексне рішення проблем,
  • вміння вирішувати проблеми, які відносяться ні до однієї професійної області, а мають наслідки на рівні всієї організації,
  • критичне мислення, тобто можливість вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки і обробляти великі масиви інформації,
  • національний інтерес,
  • вміння працювати і впливати на інших людей,
  • вміння управляти собою для досягнення загальних цілей,
  • мобільність і гнучкість,
  • креативність і творчість,
  • готовність до постійних змін.

  Всі ці вимоги відносяться до розряду м’яких вимог. Само собою зрозуміло, говоримо про те, що знання про управління організацією, управління людьми, фінансами, маркетинг – є обов’язковими.

  Це ще цілий ряд навичок, якими повинні володіти менеджери.

  Уже в цьому році стало питання, а де вони можуть бути отримані? Як їх розвивати? Якраз одним з можливих варіантів якраз і є навчання на програмах MBA, тому що це все закладено в методику навчання.

  Ось ця безперервність освіти якраз і є основним трендом на сьогодні.

  Також я хочу сказати кілька слів саме про освітні технології, тому що багато бізнес-шкіл після вимушеного карантину констатують, що онлайн-навчання не дає належного результату і позбавляють студента дуже важливого елемента – можливості діалогу спілкування зі своїми викладачами, колегами по навчальній групі. А це є однією з основних відмінних рис навчання в бізнес-школі.

  Багато бізнес-шкіл спробувало сьогодні навчання в онлайні і прийшли до того, що майбутнє сучасного навчання в форматі змішаного навчання. Ми з цією технологією працюємо в Харкові вже 18 років. Тобто для нас це зовсім не новина і не майбутнє, тому що саме відкритий університет створив цю технологію і використовує її вже досить давно для того, щоб дати можливість людям в усьому світі здобувати освіту.

  Які особливості цієї технології? Вони полягають у тому, що студенти мають можливість і самостійно вчитися з навчальними матеріалами, але в той же час обов’язкова умова – це якраз навчальні заняття з аудиторією і заняття для того, щоб забезпечити ось цей самий обмін досвідом і налагодження зв’язків з іншими студентами.

  І тут якраз в цій технології крім самостійного вивчення підручників, навчальної літератури, змістовної частини програми, тобто виконання проекту і виконання завдань. Це все те, що називається практико-орієнтованим навчанням, тому що для дорослої людини неможливо вчитися тільки отримуючи теоретичну інформацію. Головна відмінність – це вміння застосовувати теоретичні матеріали до свого бізнесу. Тому формат передбачає певний рівень свободи студента, є самостійна робота і в той же час обов’язкова умова – це навчання менеджерів саме в аудиторії для того, щоб забезпечити контакт з іншими студентами і викладачами.

  Окремо хочу сказати кілька слів про викладачів, тому що ті люди, які працюють на наших програмах (і це обов’язкова умова), по-перше, звичайно ж, знають теоретичну частину програми, мають великий управлінський досвід і в міжнародних компаніях, і в українських компаніях . І ще одна обов’язкова умова – вони проходять ще методичні програми підготовки для того, щоб мати можливість працювати з групами студентів. Тому майбутнє бізнес-освіти в умовах обмежень з якими ми зіткнулися, це не тільки онлайн-навчання, яке, напевно, є певним виходом з даної ситуації, але в той же час майбутнє для навчання менеджерів це все-таки формат змішаного навчання.

  – Олена, величезне вам спасибі за таке змістовне інтерв’ю та всього вам найкращого.

  5/5 - (1 голос)