Даніела Пуертас: “Ставитися до роботи тільки як до реалізації завдань – нечесно. На роботі Ви особистість”

Відправимо матеріал вам на EMail:


  Время чтения: 8 мин.

  Сьогодні у нас в гостях Даніела Пуертас, психолог, член міжнародної асоціації фасилітаторів, засновниця освітнього проекту для підлітків TEENS.

  Я думаю, що потрібно почати відразу з основних питань, тому що можливо у деяких немає розуміння що ж таке фальсифікація. Ви – член міжнародної асоціації фасилітаторів. Могли б розповісти більш докладніше, що це таке, для чого це потрібно?

  – Я почну з історії. Раніше я працювала психологом, оскільки основна моя спеціалізація була робота з групами, в той момент я шукала нові методи, які дозволять зробити мою роботу більш ефективною і випадковим чином потрапила на семінар просто тому, що була цікава назва. Було щось, чого я не знала. На цьому семінарі я познайомилася з ідеєю про те, що є технології, є методи, є інструменти, можна сказати техніки, які дозволяють працювати групам дуже логічно, працювати з їх мотивацією, з їх потребами, з їх мисленням для того, щоб допомагати їм швидко спільно ефективно приходити до тих результатів, які вони собі планують.

  Після п’яти років навчання я почала працювати з командами в різних бізнес секторах і зараз можу сказати, що фасілітація – це система теорії і практики, система методів та інструментів, які науково обгрунтовані, перевірені, які дозволяють:

  • згуртувати команду,
  • з’єднати мислення різних людей,
  • зібрати команду і сфокусувати їх на одній меті,
  • дозволити команді виробити ті рішення, які будуть надихати,
  • привести команду до результату, щоб люди взяли відповідальність за виконання завдання і виконали його максимально ефективно.

  – Даніела, а як створити у команди почуття спільності, як направити всіх на отримання результату? Є якісь хоча б загальні правила?

  Звичайно, є загальні правила. Тому що є психологія груп, є психологія команди. Є якісь основні пункти, які необхідні для того, щоб люди в команді почувалися добре. При цьому я згодна, що кожен окремий випадок потрібно розглядати і вивчати окремо, тому що люди працюють в різних сферах. Команда може перебувати на різних етапах становлення, є дуже багато різних деталей, на які важливо звернути увагу.

  Якщо говорити про те, що ж важливо для команди для того, щоб вона була згуртована, я можу виділити кілька пунктів зі ста, які ми можемо застосувати.

  Перший момент – це прозорість і відкрите бачення, коли керівник, лідер, власник, формує плани розвитку проекту або команди. Дуже важливо, щоб для команди була все прозоро. Куди вони йдуть, навіщо вони йдуть, що вони будуть робити і так далі. Це перший момент. Для дорослої людини для того щоб рухатися до мети, важливо бачити куди вона рухається.

  Даниэла Пуэртас

  Даниэла Пуэртас

  Другий момент, який дуже важливий. Зараз час, коли все дуже змінюється і люди, якщо ви хочете, щоб у вашій команді працювали сильні люди, які мотивовані, які дійсно готові зробити внесок в загальну справу, для них буде важливо брати участь у виробленні рішень.

  І третій момент – це обмеженість. Кожен з нас дуже багато часу проводить на роботі, можливо навіть більше, ніж з нашою сім’єю. Практично третину життя ми проживаємо в робочому процесі і ставитися до роботи просто як до реалізації завдань – неможливо. Це нечесно по відношенню до себе. Тому в першу чергу на роботі працює особистість!

  Для того щоб команда була згуртованою, з одного боку потрібно враховувати команду як цілісне, з іншого боку, щоб у особистості була можливість реалізуватися, щоб вона бачила, що її приймають, що вона може бути різна і так далі. І це теж ті речі, які можна впроваджувати.

  – Даніела, скажіть, всім компаніям необхідні комунікативні сесії? Або на якому етапі компаніям це необхідно, як зрозуміти, що це потрібно чи ні.

  Знаєте, є уявлення шкільного вчителя про те, що мовляв його предмет потрібен усім і він найважливіший. У мене такого уявлення немає. Свою кар’єру я почала як психотерапевт (це до речі дуже впливає на те як я працюю з командами і з людьми). Я вивчила одне велике правило, я працюю тільки із запитом. Часто керівники або команда ще не знають, що конкретно хочуть, але вони розуміють, що необхідно вкладати в команду, вкладати в розвиток командного духу. Припустимо, криза показала, що можуть бути різні проблеми, але, якщо у вас є сильна команда, то її можна пережити. Стало зрозуміло, що люди є основним ресурсом компанії. Якщо у команди або у керівників сформувалася ця ідея, тоді ми вже готові працювати, виявляти, а що ж конкретно потрібно, яку мету будемо переслідувати в роботі з командою.

  – Даніела, Ви в тому числі є засновником освітнього проекту для підлітків. Тобто з одного боку ви працюєте з підлітками, з іншого боку, ви працюєте з компаніями, з дорослими людьми. Скажіть, цікавіше працювати з дітьми або з дорослими?

  – Це так складно сказати. Я, на жаль, не зможу сказати з ким цікавіше працювати. Напевно, на даний момент у мене різні ролі. Тому що освітній проект це можна сказати моя душа. Ми почали працювати 9 років тому і у нас вже є випускники, які вже у нас працюють психологами. Тобто це ціла тема. І звичайно коли є можливість впливати на життя дітей, коли діти приходять з технічними складнощами в спілкуванні або які не знають ким їм стати в майбутньому, коли наші програми допомагають їм стати впевненими, розвинути креативне мислення, допомогти з вибором професії, то звичайно ми бачимо в цьому дуже великий сенс і будемо продовжувати працювати. Плани є на даний момент. Я веду заняття, працюю з командою, тобто за фактом є автором нашої програми, більше займаюся стратегічними питаннями з партнерами і написанням програм за цим напрямком. З дітьми зараз не працюю на жаль. Це було таке вольове рішення, пов’язане з розвитком проекту. Загалом, не така велика різниця насправді з ким працювати, з дітьми або дорослими, просто інші завдання стоять. Тому люблю і те й інше дуже сильно.

  – Кажуть, що на даний момент для того, щоб стати успішним підприємцем і в цілому реалізувати себе в житті дуже важливо розвивати емоційний інтелект. Ви включаєте в свої курси навчання розвитку емоційного інтелекту? Чи згодні з твердженням, що зараз це так важливо?

  – Емоційний інтелект насправді в науці досить давно.

  Тему інтелекту я вивчала ще 10 років тому будучи студенткою. На даний момент емоційний інтелект актуальний. Тому що раніше саме в нашому пострадянському середовищі тотально на це не звертали уваги. Тобто більше нас в школі вчать, що будеш дуже добре знати математику, будеш хорошою людиною. Але потім ми розуміємо, що чомусь іноді двієчники є керівниками відмінників. Це трапляється тому, що часто двієчники, трієчники бігали по вулиці, прогулювали школи (я не агітую ні дітей, ні дорослих погано вчитися), я просто до того, що раніше діти отримували більше негативного досвіду і відповідно коли вони виростали, приходили і починали працювати, то у них вже був запас певних знань, як вирішувати будь-які питання, як домовлятися. У той час, коли відмінники вміли добре вирішувати завдання і часто не справлялися з комунікаційними завданнями. Тому зараз так яскраво затребувана тема емоційного інтелекту.

  Але є й інший момент, важливий баланс! Емоційний інтелект прекрасний разом з поєднанням з іншими видами інтелекту. Коли ви маєте якусь галузь знань, в якій ви добре розбираєтеся, підвищений емоційний інтелект дуже класно поєднується з соціальним інтелектом: як ви відчуваєте людей, наскільки ви розбираєтесь в соціальних процесах, групових процесах, питаннях лідерства і так далі.

  Тому я вважаю, що потрібно розвиватися збалансовано, ми звичайно включаємо в наші програми навчання емоційного інтелекту, у нас є спеціальні вправи для цього. Також, у нас є цілий курс, який спрямований відразу на розвиток емоційного і соціального інтелекту.

  – Згодна з вами, що баланс потрібен у всьому. Скажіть, а чи готові підлітки ставати студентами? Тобто чи хочуть вони йти здобувати вищу освіту? Або, можливо, є у вас інформація по випускникам вузів, чи готові вони йти працювати? Або вони хочуть почати свій бізнес?

  Даниэла Пуэртас

  – Так, я можу сказати зі своїх спостережень. У нас є напрямок, який називається «Покликання для підлітків». І наше завдання зробити так, щоб якомога більшій кількості дітей стало зрозуміло в чому вони хочуть розвиватися. Це важливо для дитини, важливо для країни в якій ми живемо, тому що чим більше людей будуть займатися своєю справою, то, звичайно, економіка, культура, вона буде рости. Є така статистика, що 80% студентів, навіть не випускників, до третього-четвертого курсу не уявляють себе в обраній професії.

  Більшість хлопців вважають, що освіта дуже важлива і це не залежить від вузу. Дитина не підготовлена, якщо вона спочатку вибирає не те, що їй близько. Де б ви не навчалися: за кордоном або в найкращому вузі України. Ви зіткнетеся з такою статистикою. Тому дуже часто люди не готові працювати за фахом на якому вчаться, тому що у них немає до цього здібностей або вони не розвинені або проблема в тому, що вони спочатку не могли відповісти на питання, «А чого вони хочуть?». Цим питанням потрібно окремо займатися.

  Другий момент з приводу бізнесу замість роботи. Зараз дуже багато програм різних з розвитку малого та середнього бізнесу. Тому, я думаю, у багатьох людей є така ідея. Багато людей хочуть знайти таку професію, яку б вони любили, отримували радість, легко отримували гроші і бажано мало вкладали туди часу, що нереалістично.

  Я думаю, що ви зі мною погодитеся, що коли ви займалися улюбленою справою, коли дійсно ви розумієте мету і сенс, то ви НЕ хочете там МЕНШЕ працювати! Ви хочете працювати ефективніше, може бути збалансовано, вам це подобається!

  Для багатьох підприємництво – це варіант швидкого, чогось легкого, там де не треба працювати. І це, я б сказала, дорога в нікуди. І для економіки і для людини. Тому я за підприємництво, яке спочатку має ідею! Коли людина знаходить якусь для себе ідею, чим би вона хотіла займатися і тоді реалізовувала себе таким чином. Або другий варіант – це економічна потреба. Але в такому випадку відпочивати там не вийде.

  – Це було просто чудове інтерв’ю! Воно мене надихнуло. Ваші слова знайшли відгук в моєму серці! Величезне вам спасибі ще раз за приділений час та інтерв’ю!

  – Спасибі вам велике, що запросили. Всього найкращого!

  5/5 - (2 голосів)