Етика ділового спілкування: що це таке і навіщо вона потрібна

Відправимо матеріал вам на EMail:


  Время чтения: 5 мин.

  Визначення етики ділового спілкування

  Етика ділового спілкування – це цілий ряд норм і правил, які регламентують поведінку кожної людини в процесі здійснення ним трудової діяльності. Сюди необхідно віднести як чітко визначені правила, так і негласні. Те, які саме норми існують в тій чи іншій конкретній організації, залежить від безлічі нюансів, серед яких:

  1. Культурні традиції держави, на території якої розташована компанія;
  2. Особливості менталітету суспільства;
  3. Специфічні принципи і норми спілкування, які притаманні даному професійному колу осіб.

  Этика делового общения

  Для чого необхідно знати і дотримуватися етики ділового спілкування?

  Відповідь проста:

  • для досягнення поставлених цілей,
  • для побудови успішного бізнесу,
  • просування по кар’єрних сходах.

  Без неї ділове спілкування набуває абсолютно безладний характер. Етика ділового спілкування необхідна не тільки для спілкування між співробітниками компанії, але також для ведення переговорів з представниками інших організацій, Клієнтами і т.д.

  Яке воно, ділове спілкування?

  Норми і стандарти, відповідно до яких протікає ділове спілкування, умовно можна розділити на дві групи:

  1. Власний етичний кодекс, який сформований у кожної людини з дитячих років;
  2. Норми і правила, властиві організації, де людина працює, професійний етичний кодекс.

  Все ділове спілкування можна умовно розділити на дві категорії:

  1. Пряме – безпосереднє спілкування між однією або декількома людьми;
  2. Непряме – здійснюється на відстані – за допомогою телефону, мережі Інтернет і т.д.

  Перше значно результативніше, а найбільш складним варіантом ділового спілкування вважається розмова по телефону.

  Деякі правила і рекомендації

  Можна виділити цілий ряд основоположних принципів, які слід знати кожному, хто хоче досягти успіху у своїй професійній сфері діяльності:

  1. Уміння слухати – неодмінно стане в нагоді, тому що завдяки йому ви зможете зрозуміти, що саме хоче донести до вас співрозмовник, а також проявити до нього повагу.
  2. Правильність мови – як письмової, так і усної, дозволить вам доносити свої думки зрозуміло і коротко.
  3. Спокій і доброзичливість в спілкуванні. Можливо, сьогодні – ви отримаєте похвалу, завтра – критику, але в будь-якому випадку необхідно залишатися терплячим і врівноваженим.

  Етика бізнесу. Що потрібно знати про культуру ділового співробітництва?

  Етика бізнесу, професійних відносин – це давнє поняття, що виникло з часів здійснення людьми перших угод обміну будь-якими предметами. Очевидно, що сьогодні етика бізнесу істотно змінилася і включає в себе дотримання прав кожної людини, прийняття загальнолюдських норм поведінки, суворе виконання законодавчих та нормативних актів.

  Етичні правила відносин в бізнесі

  Правила бізнес етикету або професійної етики шикуються переважно на дотриманні загальноприйнятих моральних норм і норм законодавства. Для досягнення цілей і отримання більшого прибутку підходять далеко не всі кошти. Конкуренція, яка б вона не була жорстка, не повинна вестися «брудними» методами.

  Основні напрямки бізнес етики

  Кожен напрямок має свої принципи, як закріплені законодавчо, так і неписані правила, прийняті суспільством як необхідні.

  Відносини всередині колективу

  Внутрішня етика визначається кожною компанією самостійно з урахуванням галузевих або історичних традицій. Поряд з цим мають місце єдині стандарти:

  • захист прав усіх працівників незалежно від кваліфікації і посади;
  • неприпустимість нерівності прав працівників;
  • доступність відомостей про діяльність компанії кожному співробітнику в межах його повноважень;
  • взаємодія керівника і підлеглих має спиратися на авторитет, а не на владні рішення.

  Партнерські відносини

  Правила партнерських відносин вказують на неприпустимість будь-яких махінацій і маніпуляцій. Махінація – це форма обману, яка дає короткочасний результат. Інформація про обман при здійсненні угоди рано чи пізно розкриється і призведе в подальшому до фінансових втрат.

  Відносини з клієнтами

  Сьогоднішній клієнт володіє достатньою інформацією, тому вводити його в оману не тільки складно, але і загрожує наслідками, з огляду на можливі судові розгляди.

  Спілкуючись з клієнтом:

  • будьте чемні, але не підлабузнюйтеся;
  • не допускайте зайвого напору, спілкування має бути з позицій рівності;
  • виконуйте зобов’язання повністю і у встановлені терміни;
  • не допускайте переростання ділового спілкування в банальний конфлікт;
  • стежте за своєю поведінкою, мовою, зовнішнім виглядом.

  Позасоціальні стандарти

  До позасоціальних стандартів відносяться екологічні та естетичні правила ведення бізнесу. Наприклад, скидання відходів у річку – це процес, який негативно впливає на навколишнє середовище і суперечить всім нормам етики.

  Неухильне дотримання етики ведення бізнесу дозволить: створити ділову, робочу атмосферу всередині колективу; організувати взаємовигідну співпрацю з партнерами; отримати гідну репутацію у клієнтів. Все це буде сприяти розвитку і процвітанню бізнесу.

  Листування по електронній пошті: етика і правила

  Аналитика в email-маркетинге

  З розвитком інтернету в наше життя прийшов новий вид зв’язку, який став уже звичним для всіх – електронна пошта. Нею користується кожен з нас в більшій чи меншій мірі. Це стосується і спілкування з ділових питань, і вирішення особистих питань. Але навіть в офісах, де співробітники кожен день використовують email, часто стикаєшся з відсутністю розуміння базових правил ведення такого листування.

  Отже, що ж варто врахувати при написанні листів за допомогою електронної пошти, щоб зарекомендувати себе як грамотну і етичну людину?

  Вибір адресата

  В першу чергу необхідно вирішити, кому ви пишете, в залежності від поставленої мети. Якщо ви берете інформацію з сайту, постарайтеся визначити саму ту контактну особу або відділ, який відповідає за ваше запитання. Не пишіть на всі зазначені адреси, зазначені в розділі «Контакти». Якщо це внутрішня корпоративна пошта, не використовуйте масові розсилки, а постарайтеся звузити коло адресатів до зацікавлених або відповідальних осіб.

  У разі, коли ви не впевнені в правильності адресата, в кінці запиту ви можете додати фразу «Якщо клопотання не до вас, прошу переадресувати мій лист відповідальним особам, або повідомити їх контакти».

  І ще один нюанс – при відповіді на лист зверніть увагу, чи варто залишати всі адреси в копії або є сенс скоротити список.

  Тема

  Обов’язково вказуйте тему листа. Правильна тема листа привертає увагу і інтерес. Тема повинна бути чітка і лаконічна, без скорочень, безлічі пунктуаційних знаків і великих літер. Відобразіть в ній основну суть запиту.

  Привітання

  Звичайно, почати лист необхідно з вітання. Найоптимальніший варіант – незалежно від часу доби використовувати фразу «Добрий день!». Якщо листування неформальне, можна написати і «Добрий день», і «Привіт!», Але привітатися в будь-якому випадку необхідно.

  Якщо ви пишете одній людині і знаєте його ім’я, обов’язково вкажіть його в привітанні. Адже всім відомо, що особисте ім’я – найприємніше слово для людини. Тоді адресат більш уважно сприйме ваш запит. Якщо пишете групі людей, використовуйте, в залежності від ситуації, слова колеги, друзі, партнери.

  Тіло листа

  Зверніть увагу на довжину тексту. Все залежить від ситуації і контексту, але не варто робити лист занадто довгим, інакше інформація буде сприйнята частково або НЕ дочитана до кінця. Пишіть коротко і по суті, без зайвих слів. Не використовуйте скорочення і жаргон.

  Якщо текст довгий, розбивайте його на невеликі абзаци або нумеровані пункти.

  Не варто використовувати великий шрифт і виділення яскравим кольором без необхідності.

  Підпис

  В кінці листа обов’язково потрібен підпис. Якщо ви виступаєте як представник компанії, то в підпису також повинні бути вказані найменування компанії, ваша посада і контакти. Якщо листування не настільки формальне, то досить імені. Стандартною є фраза «З повагою» перед ім’ям, або «Спасибі!».

  5/5 - (2 голосів)