SEO- і LSI-копірайтинг: особливості, відмінності та інструкція для створення ТЗ для LSI-статті

Відправимо матеріал вам на EMail:


  Время чтения: 6 мин.

  Термін SEO-копірайтинг, як і саме поняття, так і необхідність в написанні подібних текстів, відходить в минуле. Замість нього все більше затребуваний LSI-копірайтинг.

  SEO-копірайтинг або райтинг – написання інформаційних текстів для сайтів, які були б цікаві читачам і відповідали вимогам пошукових систем.

  LSI-копірайтинг (latent semantic indexing з англ. Яз. «Латентний семантичне індексування») – методика написання текстів, яка об’єднує очікування користувачів з очікуваннями пошукових систем. При їх створенні широко використовують:

  • синоніми;
  • слова, супутні ключовому запиту: термінологія, сленг, слова, які визначають тематику;
  • глибоке опрацювання змісту і сенсу тексту.

  Відмінність LSI-копірайтингу від SEO-копірайтингу

  LSI-копірайтингSEO-копірайтинг
  Семантична варіативністьКлючові слова
  Відповідність контекстуЩільність ключових слів
  Експертність (достовірність інформації)Розташування ключових слів
  Додаткова цінністьВиди входжень (точне, розбавлене)
  Відмови

  В SEO-копірайтингу на першому місці стоять ключові слова, які можна підібрати за допомогою спеціальних сервісів або отримати в якості одного з пунктів в ТЗ від SEO-фахівця. На відміну від SEO-копірайтингу LSI-копірайтинг, спрямований на задоволення максимальних очікувань читача. Там більш актуальна семантична варіативність. Що це означає? Наприклад, потенційний покупець вводить запит «купити червоні чоботи», тому в пошуковій видачі він повинен отримати текст, в якому будуть описані червоні чоботи, а також обов’язково передбачена можливість покупки даного товару.

  Що стосується щільності ключових слів, цей термін фахівці з пошукового просування зараз намагаються не використовувати навіть при оформленні ТЗ для копірайтера. Замість цього на перший план виступає поняття відповідності контексту, тобто наявність в готовому тексті необхідного додаткового набору слів по тематиці, які також використовуються користувачами при пошуку інформації в інтернеті.

  У розташуванні ключових слів теж відбулися зміни. Раніше велику значимість мало наявність ключів в основному заголовку, в першому за рахунком підзаголовку, на початку тексту і т.д. В LSI-копірайтингу такої концентрації на чіткому розташуванні ключів немає. В першу чергу важлива достовірність інформації, яку пропонують потенційному користувачеві, її унікальність і повнота.

  Щоб визначити додаткову цінність тексту на етапі його створення, необхідно перед початком роботи над контентом вивчити ТОП-10 схожих статей на конкуруючих сайтах, які пропонує пошукова система Google або Yandex щодо необхідної тематики. На їх основі буде легше скласти приблизний план. Вам необхідно буде опрацювати тему так, щоб ваша стаття була найповнішою, що відповідає всім запитам користувачів. Особливу увагу необхідно приділити заголовку, підзаголовкам, а також додаткової інформації: таблиць, графіків, картинок, списками, інфографіку та ін.

  Види входжень також беруть до уваги при написанні якісного контенту. Але пошукові системи вже використовують алгоритми по відстеженню надмірного використання точних і розбавлених входжень ключових слів. Це призвело до того, що ті сайти, які надмірно насичені ключами, потрапили під фільтри або вибули з пошуку. Саме тому в LSI-копірайтингу віддають перевагу використанню синонімів.

  Що стосується пункту відмови, то цей показник відстежує SEO-фахівець через панелі вебмайстра або системи аналітики. Що має на увазі під собою дане поняття? Якщо користувач пошукової системи Yandex знаходиться на сайті менш як 15 секунд (для Google – перегляд тільки однієї сторінки), система розцінює це як нерелевантні тексти запиту або його неефективність. Якщо відсоток відмов дуже високий, контент вважається не відповідаючим очікуванням користувача і сторінка знижується в пошуковій видачі. В цьому випадку необхідно опрацювати всю сторінку, включаючи контент-складову і юзабіліті.

  Види LSI-ключів

  Ключі для LSI-статей бувають трьох основних видів:

  • SEO-ключі – стандартний набір ключових слів, який підбирають під тематику статті точно так же, як і для SEO-статей.
  • Синонімічні (sLSI) – ключі з синонімами основних SEO-запитів. Наприклад, синонімом ключового слова «авто з Китаю» буде «китайське авто».
  • Релевантні (rLSI) – це слова з оточення головного ключа, так звані доповнюючі ключові слова, а також інші ключі, які мають пряме відношення до теми статті. До них відносяться сленг, вузька термінологія і т.п. За ним пошукова система визначає наскільки добре розкрита тема тексту. Наприклад, релевантними словами до ключу «авто з Китаю» будуть «офіційно», «недорогі», «мотор», «двигун», «високотехнологічні» і т.п.

  Ознаки якісного тексту для пошукових систем

  Зараз об’ємні тексти так само популярні, як і короткі. Довжина статті для виведення сторінки на верхні рядки ПС визначається наступним чином: обчислюємо середнє арифметичне на основі текстів, які складають ТОП-10 у видачі пошукової системи щодо необхідної тематики.

  Іншими важливими ознаками хорошого тексту, на думку пошукових систем, є:

  • чітка структура: підзаголовки, списки, абзаци;
  • унікальність;
  • тематична лексика, велика кількість синонімів;
  • використання слів, які задають тематику;
  • корисність і новизна;
  • простота викладу;
  • ритміка тексту;
  • щільність ключових слів і пасажів: рівномірний розподіл, відсутність тавтології;
  • експертна інформація;
  • відсутність помилок.

  Мета-теги для сторінок на сайті

  Хоча SEO-тексти поступово відходять в минуле, їх наявність на сайтах може допомогти в поліпшенні його позицій в пошуковій видачі. При цьому важливо не тільки добре написати сам текст, а й правильно опрацювати мета-теги. Для них діють наступні правила:

  • Ключове слово повинно бути в <Title>.
  • Унікальний, «продає» <Description> з ключовим словом.
  • Правильна структура сторінки: H1 – єдиний, використання H2, H3, H4 для підзаголовків.
  • Ключові слова в alt і title картинок.

  Всі ці пункти може прописати як SEO-спеціаліст, так і автор статті, якщо він знайомий з основами просування сайтів. Робити це необхідно грунтуючись на вивченні сторінок конкурентів. При цьому не потрібно якось виділяти ключові слова. Це навіть шкідливо, бо може призвести до потрапляння під фільтри пошукових систем. При цьому використання коштів для виділення в тексті не є забороненим. Просто краще курсивом або напівжирним виділяти якісь терміни або важливі думки, а не окремі ключові слова та фрази.

  Примірна інструкція по створенню ТЗ для написання LSI-тексту на сайт

  На прикладі розглянемо яким має бути «ідеальне» технічне завдання для написання LSI-тексту на сайт. Його мета полягає в тому, щоб автор, приступаючи до написання тексту, не витрачав додатково час на роботу з сервісами для пошуку ключових і тематичних слів, а також визначення рамок, які допоможуть вивести сторінку в ТОП пошукових систем. Ухвалою важливих параметрів зазвичай займається SEO-фахівець, відповідальний за просування сайту. Для цього він виконує:

  • Підбір ключових слів через сервіс Yandex.Wordstat, Планувальник ключових слів від Google або Serpstat. Деякі вважають за краще використовувати програму Key Collector.
  • Підбір слів задають тематику через безкоштовний інструмент Олександра Арсьонкіна, «Піксель Тулс», «схожі фрази» Serpstat або іншого платного сервісу. Також для цього підходять пошукові автоматичні підказки Яндекса і Google.
  • Опрацювання текстів з ТОПу видачі на визначення допустимого відсотка водності, заспамленності, рекомендованої довжини тексту. Як правило, нормальною вважається водність до 15%, заспамленності від 30% до 60%. Але в залежності від тематики ці показники можуть варіюватися в більшу або меншу сторону. Довжина статті визначається середнім арифметичним, виходячи з контенту тих сторінок, які вже знаходяться в ТОПі.

  На підставі проробленої інформації складається ТЗ для автора. Деякі SEO-фахівці не вказують ніяких рамок і ключових слів, вважаючи за краще отримати експертний матеріал, який згодом «заточують» під вимоги пошукових систем. Інші, навпаки, вважають за краще відразу озвучити всі вимоги до тексту, щоб мінімізувати кількість доробок.

  Пример ТЗ для LSI статьи от Мавра

  Перевірка тексту перед здачею замовникові або розміщенням на сайті

  • Перевірка на граматичні та орфографічні помилки. З цим добре справляється gramota.ru і Орфограммка.
  • Перевірка на унікальність тексту через сервіси content-watch.ru, text.ru або інші аналогічні.
  • SEO-аналіз тексту і прогін через лемматизатор. Перше можна виконати на сайті біржі Адвего, istio.com і т.п. Зручні лемматізатори у Арсьонкіна і на сайті SEO-прорив.
  • Оцінку читабельності через ru.readability.io, pr-cy.ru, Главред, Тургенєв. Кожен використовує ті інструменти, які йому найближчі, бо в цілому оцінка будь-якого тексту – суб’єктивна. Сервіси ж допомагають подивитися на контент найбільш наближеним на пошукові системи поглядом.
  • Порівняння текстів на схожість, якщо необхідно швидко підготувати та завантажити кілька текстів на одну або близьку тему. Особливо актуально в тому випадку, якщо їх написанням займається один і той же автор. Для цього зручно використовувати сервіси utext.rikuz.com, text.num2word.ru або інші аналогічні.
  • Після отримання результатів перевірок текст допрацьовується на підставі рекомендацій використовуваних сервісів.

  Особливістю LSI-копірайтингу також можна назвати те, що процес створення текстів за цим принципом практично безперервний. Через 2-3 місяці після публікації контенту на сайті, слід провести аналіз запитів, за якими на сторінку потрапляють користувачі. Це дасть додаткові ключові слова та ідеї для покращення статті. Подібні апгрейди рекомендується робити раз на пів року або частіше.

  4.8/5 - (13 голосів)