Як правильно скласти бриф на SEO-просування

Відправимо матеріал вам на EMail:


  Время чтения: 4 мин.

  Ви знайшли замовника на SEO-просування сайту, отримали згоду на проведення робіт і ось-ось укладете договір. Вітаємо, можна починати роботу! Але спочатку відправте замовнику бриф, щоб точно переконатися, що саме йому потрібно.

  Фахівці тендерного майданчика Workspace розповіли, які питання повинні бути в брифі, як оформити цей документ і як переконати замовника його заповнити.

  Що таке бриф і навіщо він потрібен

  Бриф (не плутати з ТЗ!) – документ, який складає виконавець, а заповнює замовник. Свого роду міні-інтерв’ю, де клієнт відповідає на питання про свій бізнес, продукт або послугу, предмет просування.

  У брифі немає суворих правил: клієнт своїми словами пише, як бачить роботу по SEO-просуванню, свої побажання та умови. А вже потім на підставі цього документа ви складаєте ТЗ, де розповідаєте, якими способами будете втілювати його мрії в життя.

  Деякі замовники з недовірою ставляться до заповнення брифу. Зазвичай від таких скептиків звучать такі аргументи:

  • Це довго. У мене немає часу сидіти і заповнювати документи, я вам краще голосом все розповім.
  • Це не має сенсу. Ви ж профі, самі знаєте, як вивести мій сайт в топ. Навіщо вам відповіді на питання?
  • … І взагалі страшно. Зараз я вам всі карти відкрию, а ви зіллєте інформацію конкурентам або скористаєтеся нею в своїх цілях.

  Всі ці аргументи можна з легкістю спростувати і переконати замовника, що заповнення брифу – не примха, а необхідність для кращого розуміння і виконання завдання.

  Клієнт говорить, що довго? Зовсім ні, на заповнення брифу йде зазвичай від 15-20 хвилин (звичайно, якщо він вже думав над цим завданням раніше і знає хоча б приблизно, яких показників потрібно досягти). Так, голосом швидше, зате можна бути впевненим, що нічого не забули. І що особливо важливо – зафіксували в письмовому вигляді. Адже бриф – це внутрішній документ, ви зможете послатися на нього, якщо раптом виникнуть розбіжності. Наша практика говорить, що це досить переконливий контраргумент.

  Клієнт боїться розкрити секретну інформацію? Заспокойте його, переконайте, що ви теж людина справи і переживаєте за свою репутацію. Тим більше світ Діджитал вузький, досить один раз непорядно себе повести – сарафанне радіо миттю рознесе це на всю округу.

  Клієнт вважає, що ви профі і самі повинні здогадатися, що саме йому потрібно і для яких цілей? Так, тут буде складніше. Спробуйте поговорити на мові бізнесу: скажіть, що за допомогою брифа ви краще зрозумієте цілі і завдання проекту, оцініть свої ресурси на виконання проекту (чи вистачить часу, сил, чи впораєтеся поодинці або доведеться залучати фахівців), подумайте над собівартістю (і назвіть адекватну ціну), мінімізуєте ризики роботи (якщо виконавець точно знає, що потрібно робити, шанси отримати ідеально відповідний продукт істотно підвищуються).

  Якщо замовник впирається і ні в яку не хоче заповнювати бриф, радимо з ним розлучитися. Так, шкода. Так, не хочеться. Але згодом це може заощадити вам купу витрачених грошей, нервів і часу. Часу, за який ми могли б знайти іншого адекватного клієнта.

  Що повинно бути в брифі на SEO-просування

  Фахівці тендерного майданчика розробили універсальний бриф, який відображає основні моменти пошукової оптимізації. Ви можете доповнити його своїми або відправити вже готовий (шаблон буде в кінці статті).

  Шапка брифа

  Тут клієнт повинен вказати основну коротку інформацію: свої контакти, сайт, який треба просувати, бажані терміни виконання, бюджет проекту (щомісячний або разовий) і формат підбору виконавця (якщо замовник розішле бриф відразу декільком підрядникам, вам буде простіше зрозуміти, яким способом буде вибиратися кращий).

  бриф на SEO

  Інформація про компанію

  Нехай клієнт розповість, що у нього за організація, чим займається, де знаходиться територіально, яку нішу займає, які товари і / або послуги в пріоритеті. Все це допоможе зрозуміти, яку тактику обрати при просуванні, наскільки затребувані товари замовника, чи є на них попит, чи діє сезонність в ніші і т.д.

  бриф на seo продвижение

  Інформація про проект

  У цьому блоці замовник розповідає, навіщо йому взагалі потрібна пошукова оптимізація та якої мети він збирається досягти з вашою допомогою. Наприклад, вийти в топ і обійти конкурентів зі свого регіону, залучити трафік і збільшити продажі на сайті і т.д.

  Якщо клієнт вже замовляв цю послугу, нехай уточнить, коли це було, хто займався просуванням і до яких наслідків це призвело. Вам буде простіше працювати, якщо будете знати, які помилки допустили ваші попередники і що не подобається клієнту.

  Якщо від минулих виконавців у замовника залишилися напрацювання і матеріали (список ключових фраз, дані статистики і т.д.) – це теж потрібно обов’язково вказати.

  бриф на сео продвижение

  Інформація про конкурентів

  Далі дізнайтеся про замовника про його прямих конкурентів в його ціновому сегменті, про їх сильні і слабкі сторони. Це допоможе самостійно проаналізувати показники конкурентів, їх місце у видачі, динаміку показників і відбудуватися від них ще на етапі розробки стратегії просування.

  Дані про цільову аудиторію

  Найважливіше питання, завдяки якому ви зрозумієте, хто всі ці люди, що заходять на сайт клієнта і здійснюють цільові дії. Це допоможе при внутрішній оптимізації сайту: одному сегменту ЦА досить показати товар з кнопкою СТА, іншого потрібно довго прогрівати і всіма силами виводити на реєстрацію або зв’язок з менеджером.

  бриф на продвижение сайта

  Також замовник може вказати в брифі будь-яку додаткову інформацію на свій розсуд.

  Оформлення брифа на SEO

  Ми вже говорили, що строгих правил в заповненні брифу немає: головне, щоб клієнт чітко розповів, чого ж він хоче. Звичайно, зручніше це робити не в блокноті, а в грамотно структурованому документі. Як і обіцяли, даруємо готовий зразок брифа на SEO-просування. Скачайте його, вишліть замовнику і починайте роботу. Успіхів вам!

  5/5 - (2 голосів)